Oddelený zber separovaného papiera a plastov

Oddelený zber separovaného papiera a plastov 1 Od Januára 2022

Z dôvodu snahy o zvýšenie efektivity zberu separovaných odpadov, pristúpila zberová spoločnosť AVE SK k oddelenému zberu separovaného papiera a plastov. Od Januára 2022 sa tieto druhotné suroviny v obci Zálesie nebudú zbierať spoločne, v jednom termíne, ako tomu bolo doteraz. Pri oddelenom zbere separovaného papiera je možné túto druhotnú surovinu okamžite spracovať, tzn. zlisovať do balíkov určených na recykláciu, bez potreby oddelovania jednotlivých papierov a lepenky na separačnej linke od separovaných plastov. Obci Zálesie sa vďaka tejto zmene podarí zachovať/ navýšiť percentuálnu vyseparovanosť papiera. Vrecia, ktoré sa používajú na zber separovaných plastov možu obsahovať aj VKM a kovy. Nie je potrebné oddelovať ich do separatných vriec. Dotriedovanie jednotlivých zložiek, ktoré patria do vreca na separované plasty, je zabezpečené prostredníctvom zamestnancov pracujúcich na separačnej linke.

V praxi táto úprava znamená, že 100% vyzbieraných ton papiera može byť pripočítaných do vyseparovanosti obce, nakoľko nebude obsahovat žiadne znečistenia a bude efektívnejší aj z pohľadu ochrany životného prostredia, keďže sa zrecyklujú aj menšie útržky papiera.

Vytvorené: 7. 1. 2022
Posledná aktualizácia: 7. 1. 2022 9:22