A picture

70. výročie vzniku DHZ Zálesie

70. výročie vzniku Dobrovoľného hasičského zboru v Zálesí

a Deň Svätého Floriána patróna hasičov

Dňa 6. mája 2017 sa v našej obci konala oslava 70. výročia vzniku Dobrovoľného hasičského zboru v Zálesí. Nie je to síce také výročie, ako majú niektoré hasičské zbory v okolitých obciach, ale o to významnejšie, že tieto obce vznikli pred 800 rokmi a naša ani nie pred 100 rokmi.

Teší ma, že celú jednu dekádu z tohto obdobia som mohol  ako starosta obce úzko spolupracovať s našimi hasičmi. Nie je to dlhý čas, ale aj tak sa všeličo udialo za tú dobu. Starší členovia nás opustili, mladší sa oženili alebo vydali. Do zboru nám pribudli už aj ich deti. Tak, ako sa striedali tieto udalosti, tak sa striedali aj obdobia, kedy nám to išlo lepšie alebo horšie.

Sme obec, ktorá má dobrovoľný hasičský zbor a nám sa to zdá ako samozrejmosť. Mnoho obcí si dobrovoľný hasičský zbor nedrží a spolieha sa len na profesionálnych hasičov. Počas mojej 10 ročnej spolupráce s našimi hasičmi si neviem ani predstaviť, že by neexistovali.  Takmer nie je činnosť, udalosť, či akcia, kde by naši hasiči nepomáhali. Tým samozrejme myslím a je to hlavné poslanie a to pôsobiť preventívne a aj aktívne pri požiaroch, či poveternostných udalostiach. Ešte sa nestalo, že by sme nezasiahli, ba väčšinou sú naši hasiči pri zásahu dokonca skôr ako profesionáli .

Som hrdý na ich iniciatívu a aktivity a aj na to, že zorganizovali túto milú slávnosť, ktorú ešte umocnili vybudovaním pomníka patróna hasičov svätého Floriána.

Tento sviatok bol dôvodom na vyjadrenie vďaky a úcty za obetavú a veľmi potrebnú službu, ktorú naši dobrovoľníci vykonávajú pre dobro ľudí. Poďakovanie patrí aj nášmu okresnému veliteľovi p. Františkovi Danišovi za pomoc, rady ale aj kritické pripomienky a taktiež predsedníčke Dobrovoľného hasičského zboru p. Danke Mesárošovej.

Starosta obce Zálesie

Svätý Florián patrón hasičov